KONŞİMENTO NEDİR ?

5 Haziran 2020 0Genel


Taşıma senedi olarak da bilinen, üzerinde yükleyici, alıcı, ihbar merci bilgileri başta olmak üzere söz konusu ticari işlemle ilgili her türlü bilginin yer aldığı kıymetli evraktır. Sözlük anlamı ise taşınmak için gemiye teslim edilen mala karşılık verilen alındıdır.
Üç nüsha olarak düzenlenmektedir;
Karayolu Taşıma Senedi: Uluslararası CMR anlaşmasını kabul eden ülkelerce düzenlenen karayolu taşıma belgesi olup CMR hükümlerince düzenlendiğini gösterir.
Hava Yolu Taşıma Senedi:(Airwaybill/AWB)Hava yolu şirketlerince düzenlenen ve malların taşınması için düzenlen belge.Hava yolu taşıma senedi 3 orjinal ve 9 kopya olmak üzere düzenlenir. Belge de yer alması gereken bilgiler;Uçuş sefer sayısı ve tarihi, malın cinsi ve miktarı, alıcının adı, yükletenin adı, navluna ait kayıt ve hava yolu şirketinin kaşe ve imzasıdır.
Deniz Yolu Taşıma Senedi:Bu belge bir gemi şirketinin veya onun yetkili acentesinin veya yükleme limanında acentesi yoksa gemi kaptanının malı yükletene verdiği, emre ve nama düzenlenebilen ve belge konusu malların taşınmak üzere kabul edildiğini gösteren bir makbuz ve aynı zamanda yükleme kaydı konduğunda bir taşıma sözleşmesidir. Belirtilen malın mülkiyetini de temsil eder ve belgenin ciro edilmesiyle mal el değiştirir.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

İletişim

E-Mail

export@exportlojistik.com

Santral

+90 850 550 25 06

Mobil/Whatsapp

+90 541 552 25 06 / +90 533 692 19 90

Yandex.Metrica